Tatuażysta z Auschwitz (Okładka miękka)

Tatuażysta z Auschwitz

Tatuażysta z Auschwitz (Okładka miękka)

Oferta specjalna -15%
Kup na prezent
„Tatuażysta z Auschwitz” to prawdziwa historia Lalego Sokołowa – osoby, która pozbawiała więźniów obozu zagłady tożsamości, codziennie tatuując numery seryjne na ich przedramionach. Człowiek, który milczał przez ponad pół wieku, na kilka lat przed śmiercią zdradził swoje tajemnice Heather Morris, pracownicy szpitala w Melbourne, a ona uczyniła z nich genialny scenariusz filmowy oraz książkę, która stała się światowym bestsellerem.

Lale Sokołow, a właściwie Ludwik Eisenberg, trafił do oświęcimskiego obozu w 1942 roku. Zaledwie dwudziestosześcioletni mężczyzna został wyznaczony do zadania, które na zawsze pozostanie dla niego bolesną traumą. Przez wiele miesięcy sprawiał ból za pomocą starej, brudnej igły, tatuując numery na przedramionach nowo przybyłych, jeszcze niczego nieświadomych więźniów.

Specyficzne stanowisko oraz znajomość kilku języków pozwoliły mu na wyjątkową, choć pozorną wolność. Swobodnie poruszał się po terenie KL Auschwitz i mimo grożących mu niebezpieczeństw, zdecydował się na stałą, bezinteresowną pomoc innym osadzonym.

Pewnego, całkowicie zwyczajnego dnia jego życie przewróciło się do góry nogami – zakochał się od pierwszego wejrzenia w młodej Żydówce – Gicie Fuhrmannovej, której od tamtej chwili strzegł jak oka w głowie. W murach Auschwitz zrodziło się prawdziwe uczucie – to tutaj po raz pierwszy rozmawiali i wymieniali pocałunki. Razem przetrwali okupację, a po wojnie wzięli ślub, przyjęli rosyjskie nazwisko Sokolov i spędzili ze sobą jeszcze długie lata, z dala od Europy.

Ale… kto przyczynił się do ich poznania? Jakie przeszkody spotkały ich za murami Auschwitz i skąd tatuażysta wziął czekoladę, którą próbował przypodobać się ukochanej?

Lale Sokołow, swoje bolesne wspomnienia ujawnił dopiero po śmierci ukochanej żony, bowiem przez pięćdziesiąt lat ich historię znali tylko najbliżsi. W 2003 roku poznał Heather Morris, która uznała go za przemiłego staruszka z „wartą do opowiedzenia historią”. Pisarka-amatorka, wzruszona niezwykłymi losami byłego więźnia, stworzyła scenariusz w oparciu o jego prawdziwe relacje z obozu. Liczne wyróżnienia w międzynarodowych konkursach, jakie otrzymał, przyczyniły się do przekształcenia go w bestsellerową książkę. Niestety, sam Lale nigdy nie miał okazji zapoznać się z publikacją. Zmarł w 2006 roku, jednak pamięć po nim wciąż pozostaje żywa.

Heather Morris to scenarzystka i pisarka, była pracownica szpitala państwowego w Melbourne. Pochodzi z Nowej Zelandii, ale na stałe osiedliła się w Australii. „Tatuażysta z Auschwitz” (2018) to jej debiutancka powieść, jednak przez lata stworzyła wiele scenariuszy filmowych, którymi zainteresowali się amerykańcy filmowcy.

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Tatuażysta z Auschwitz" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.