Skazany na góry (Okładka miękka)

Skazany na góry

Skazany na góry (Okładka miękka)

Oferta specjalna -31%
Kup na prezent
 • polska
 • Denis Urubko
 • Miękka
 • 04-04-2018
 • 320
 • Agora
Jak wyglądała droga na szczyt Denisa Urubko, jednego z czołowych światowych himalaistów? „Skazany na góry” to fascynujący opis drogi, którą musiał przebyć, by stać się jednym z najbardziej znanych i podziwianych himalaistów. Nowe wydanie książki, która ukazała się po raz pierwszy w 2011 roku, zostało poszerzone o najświeższe informacje na temat wybitnego, ale i kontrowersyjnego kazachskiego wspinacza z polskim paszportem.

Denis Urubko jest niewątpliwie jednym z najwybitniejszych himalaistów wszech czasów. W ciągu swojej kariery zdobył Koronę Hiamalajów i Karakorum bez wspomagania tlenem, uzyskał tytuł Śnieżnej Pantery, ma również na koncie pobicie kilku górskich rekordów czasowych, między innymi ustanowił rekord w biegach na Elbrus (5642 metrów), który pozostawał niepobity przez cztery lata. Jest to również postać, która przewija się w polskich wyprawach górskich – dwukrotnie brał udział w zimowych wyprawach na K2, jedyny ośmiotysięcznik dotychczas niezdobyty zimą. Był również jednym z czterech alpinistów, którzy w styczniu 2018 roku wzięli udział w brawurowej akcji ratunkowej, której celem było uratowanie schodzących ze szczytu Nanga Parbat Elisabeth Revol i Tomka Mackiewicza.

„Skazany na góry” to portret Denisa Urubki, który zapisał się na stałe w historii światowego himalaizmu. To również okazja, aby zobaczyć, jak wygląda kazachska szkoła alpinizmu – bo przygoda Urubki ze wspinaczką górską, której poświęcił całe swoje życie, rozpoczęła się, gdy był członkiem Centralnego Klubu Sportowego Armii Kazachstanu. Z tej publikacji dowiemy się m.in., jak wyglądały początki Denisa Urubko i jak przez lata ewoluowało jego podejście do alpinizmu.

W „Skazanym na góry” Denisa Urubko znalazło się kilkanaście tekstów – opowiadań oraz felietonów, które w różnym stylu i duchu opowiadają o tym, jaką drogę przeszedł ich autor, aby znaleźć się w czołówce światowych himalaistów. Książka rozpoczyna się tekstem o pierwszym zauroczeniu górami i pierwszych górskich wyjazdach. Zawiera też m.in. jego wspomnienia z 2006 roku, kiedy Urubko ustanowił nowy rekord podczas biegu na Elbrus (Elbrus Race).

Mimo że postać Denisa Urubki jest obecna w polskim alpinizmie i himalaizmie od lat i często wzbudza mniejsze lub większe sensacje, to o samym wspinaczu wiadomo stosunkowo niewiele. Można wręcz powiedzieć, że otacza go aura tajemniczości, którą sam lekko rozwiewa w książce „Skazany na góry”. Co sprawiło, że tak niewielu wspinaczy jest w stanie konkurować z górskimi wyczynami Denisa Urubki? Skąd się wzięła jego świetna forma, która pozwala mu w tak zawrotnym tempie zdobywać szczyty i wytyczać nowe drogi? Co motywuje go do podejmowania kolejnych wysokogórskich wyzwań? Dlaczego tak często wspina się samotnie, bez wsparcia innych himalaistów? Odpowiedzi na te wszystkie nurtujące pytanie znajdziesz w „Skazanym na góry”!

Książka Denisa Urubko urzeka również dlatego, jego opowieści są zróżnicowane, tak pod względem formy, jak i stylistyki. Opisywane w niej wydarzenia rozgrywają się na tle przepięknych krajobrazów Kazachstanu, Himalajów, Pamiru i Karakorum – nie sposób się przy niej nudzić ani przez chwilę! Każdy tekst to również przemyślenia i refleksje autora, które oferują zupełnie inną perspektywę na góry i wspinanie. „Skazany na góry” to wyjątkowa okazja, aby spojrzeć na świat z perspektywy Denisa Urubki!

 • polska
 • Denis Urubko
 • Miękka
 • 04-04-2018
 • 320
 • Agora

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Skazany na góry" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.