SHADES OF DEEP PURPLE (LP) (Płyta winylowa)

SHADES OF DEEP PURPLE (LP)

SHADES OF DEEP PURPLE (LP) (Płyta winylowa)

Deep Purple

Deep Purple

Chcesz kupić ten produkt, bo:

 • jest to pierwszy album legendarnego Deep Purple
 • to świetny prezent dla każdego fana zespołu
 • chcesz poznać płytę, która zapewniła grupie sławę

Kup na prezent
 • Shades of Deep Purple – debiutancki album brytyjskiego zespołu hardrockowego Deep Purple, wydany po raz pierwszy nakładem wytwórni Tetragrammaton Records w lipcu 1968 w Stanach Zjednoczonych.

  Producentem albumu był Derek Lawrence, natomiast za reżyserię dźwięku odpowiadał Barry Ainsworth. Album osiągnął 24 miejsce w notowaniu "Billboard 200".

  Album rozpoczyna piosenka "And The Address", wyraźnie zainspirowana "Stone Free" Jimiego Hendrixa (uznawanego za jednego z największych gitarzystów wszech czasów). "Hush" to cover utworu napisanego w 1967 przez amerykańskiego wokalistę, gitarzystę oraz tekściarza Joego Southa dla amerykańskiego wokalisty Billy'ego Joego Royala. W oryginalnej wersji kompozycja utrzymana jest w stylistyce pop rockowej. W wersji Deep Purple wyraźnie rozpoznawalny jest funkowy akompaniament. "Prelude: Happiness" to instrumentalny wstęp do "I'm So Glad", kolejnego coveru jaki został zarejestrowany na debiutanckiej płycie grupy. "I'm So Glad" to powstała we wczesnych latach 30. XX wieku piosenka pierwotnie pochodząca z repertuaru amerykańskiego bluesmana Skipa Jamesa.

  "Prelude: Happiness" to utwór, w którym wyraźnie widać zamierzenia Jon Lord, klawiszowca oraz, nieformalnego, frontmana grupy, do łączenie muzyki rockowej z poważną. Rozpoczynający stronę B "Mandrake Root" to utwór napisany przez gitarzystę grupy Ritchiego Blackmore'a w okresie od końca 1965 do jesieni 1967 kiedy przebywał on w Republice Federalnej Niemiec (głównie w Hamburgu). Trzecim coverem jaki znajduje się na "Shades of Deep Purple" jest "Help!" będącą kompozycji pochodzącej z repertuaru brytyjskiej grupy The Beatles wydanej po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii 23 lipca 1965. Cover zespołu grany często na koncertach planowany był jako magnum opus albumu (po wydaniu płyty do Deep Purple zadzwonili z gratulacjami muzycy The Beatles – John Lennon oraz Paul McCartney – gratulując im pomysłu).
 • Strona 1
  1. And The Address    
  2. Hush    
  3. One More Rainy Day    
  4. Prelude: Happiness/I’m So Glad    

   
  Strona 2
  1. Mandrake Root    
  2. Help    
  3. Love Help Me    
  4. Hey Joe

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"SHADES OF DEEP PURPLE (LP)" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.