Rok 1984 (Okładka miękka)

Rok 1984

Rok 1984 (Okładka miękka)

5.00 / 2 głosów

Wielki Brat Patrzy – to właśnie napisy tej treści, w antyutopii Orwella krzyczące z plakatów rozlepionych po całym Londynie, natchnęły twórców telewizyjnego show „Big Brother”. Czyżby wraz z upadkiem komunizmu wielka, oskarżycielska powieść straciła swoją rację bytu, stając się zaledwie inspiracją programu rozrywkowego? Nie. Bo ukazuje świat, który zawsze może powrócić. Świat pustych sklepów, permanentnej wojny, jednej wiary. Klaustrofobiczny świat Wielkiego Brata, w którym każda sekunda ludzkiego życia znajduje się pod kontrolą, a dominującym uczuciem jest strach. Świat, w którym ludzie czują się bezradni i samotni, miłość uchodzi za zbrodnię, a takie pojęcie jak ‘wolność” i „sprawiedliwość” nie istnieją. Na kuli ziemskiej są miejsca, gdzie ten świat wciąż trwa. I zawsze znajdą się cudotwórcy gotowi obiecywać stworzenie nowego, który od wizji Orwella dzieli tylko krok. Niestety, piekło wybrukowane jest dobrymi chęciami. A dwa plus dwa wcale nie musi się równać cztery.
 • 20 kwietnia 2015 KronikaKotaNakręcacza,

  Naturalizm i metafora

  Brud, smród i brak nadziei na lepsze jutro. Książka trudna, przeraźliwie smutna, ale prawdziwa. Pokazuje, co może się stać, jeśli nie zadbamy o władzę... czytaj >
  Brud, smród i brak nadziei na lepsze jutro. Książka trudna, przeraźliwie smutna, ale prawdziwa. Pokazuje, co może się stać, jeśli nie zadbamy o władzę i reformy. Przerażająca wizja świata Wielkiego Brata i najbardziej przygnębiające zakończenie w literaturze.
  19 lutego 2015 ASido,

  Mroczna ale wspaniała

  Książka, która otwiera oczy! Przerażająca wizja całkowitego podporządkowania jednostki systemowi, kontroli, która sięga nawet myśli. Klasyka w najczys... czytaj >
  Książka, która otwiera oczy! Przerażająca wizja całkowitego podporządkowania jednostki systemowi, kontroli, która sięga nawet myśli. Klasyka w najczystszej formie, jedna z najważniejszych pozycji współczesnej literatury.

5.00

Na podstawie 2 ocen
 • 5
 • 4
 • 3
 • 2
 • 1