Relacje polsko-ukraińskie w szkolnictwie państwowym południowo-wschodnich województw Drugiej Rzeczypospolitej (Okładka twarda)

Relacje polsko-ukraińskie w szkolnictwie państwowym południowo-wschodnich województw Drugiej Rzeczypospolitej

Relacje polsko-ukraińskie w szkolnictwie państwowym południowo-wschodnich województw Drugiej Rzeczypospolitej (Okładka twarda)

Oferta specjalna -8%

W okresie międzywojennym historia narodów polskiego i ukraińskiego w znacznej mierze współtworzona była na terytorium Rzeczypospolitej. I w znacznej mierze – w szkole. Na terenach dawnej Galicji Wschodniej, tworzących administracyjnie województwa lwowskie, stanisławowskie i tarnopolskie, funkcjonowało Kuratorium Okręgu Szkolnego Lwowskiego, które musiało w swej działalności godzić istniejące tu różnice kulturowe, świadomościowe i bytowe. Druga Rzeczpospolita starała się dać mniejszościom etnicznym w sferze oświaty to, co w tamtych warunkach dać mogła. Jej działania – choć poddane w Dwudziestoleciu i okresie PRL-u ostrej krytyce – stanowiły jednak pragmatyczną próbę takiego ułożenia stosunków etnicznych, które godziłyby racje państwowe i obywatelskie z uznaniem ukraińskiej odrębności.

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Relacje polsko-ukraińskie w szkolnictwie państwowym południowo-wschodnich województw Drugiej Rzeczypospolitej" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.