Płowce 1331 (Okładka miękka)

Płowce 1331

Płowce 1331 (Okładka miękka)

Oferta specjalna -21%

Chcesz kupić ten produkt, bo:

  • poznasz genezę i przebieg konfliktu pod Płowcami
  • dowiesz się o organizacji, uzbrojeniu i taktyce wojsk obu stron
  • ''Historyczne bitwy'' to unikatowa seria historyczna

Przez całe stulecia bitwa ta figurowała w świadomości narodowej jako "bitwa pod Płowcami". Postęp badań historycznych spowodował, że wyróżniono jej dwa etapy, które rozegrały się kolejno pod Radziejowem i pod Płowcami. Stąd też próba zmiany, czy rozwinięcia nazwy na "bitwa pod Radziejowem-Płowcami.

Trzeba jednak zauważyć, iż już w XIV wieku, w pieśniach polskich poświęconych tej bitwie, jest mowa o "bitwie na Radziejowskim Polu". Określenie to dobrze oddaje charakter ówczesnych zmagań konnych armii, które nie toczyły się statycznie w jednym punkcie, lecz rozgrywały dynamicznie na szerokiej przestrzeni wielu kilometrów.

Podobnie było niespełna sto lat później, kiedy to bitwa stoczona 15 lipca 1410 roku pomiędzy Stębarkiem a Łodwigowem została ochrzczona mianem "bitwy na polach Grunwaldu". Choć więc określenie "bitwa na Radziejowskim Polu" lepiej oddaje realia epoki, a poza tym przywołuje nazwę miejscowości, w pobliżu, której starcie zostało rozpoczęte, to jednak, aby nie burzyć powszechnie przyjętych ustaleń, w tytule pozostaliśmy przy tradycyjnym określeniu.

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Płowce 1331" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.