Pięć lat kacetu (Okładka twarda)

Pięć lat kacetu

Pięć lat kacetu (Okładka twarda)

Oferta specjalna -35%
Kup na prezent
„Pięć lat kacetu” jest najbardziej znaną, spisaną w formie książkowej relacją więźnia z pobytu w niemieckich obozach zgłady, utworzonych przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Pierwsze wydanie miało miejsce w 1958 roku i stanowi drugą część trylogii autobiograficznej warszawskiego pisarza i pieśniarza Stanisława Grzesiuka. Pozostałe powieści to „Boso, ale w ostrogach” z 1959 roku oraz „Na marginesie życia” z roku 1964. Pierwsza z nich opisuje losy autora przed wybuchem wojny, natomiast druga, jego życie po jej zakończeniu oraz walkę z gruźlicą, którą zaraził się w obozie. Po wielu latach od pierwszej publikacji tekst porównano z rękopisem, a do książki przywrócono wszystkie fragmenty usunięte przez cenzurę i pierwszego wydawcę. Dzięki temu „Pięć lat kacetu” uzyskało nowe, nieznane dotąd oblicze.

Największa część wspomnień dotyczy czteroletniego pobytu autora w obozach Mauthausen i Gusen, które uznawane były za jedne z najcięższych niemieckich obozów koncentracyjnych działających w tamtym okresie. Na łamach powieści Grzesiuk przedstawia codzienne życie i problemy więźniów hitlerowskiego obozu zagłady.

Historia osobistej walki warszawskiego barda z okupantem rozpoczyna się w Dachau, do którego trafił w kwietniu 1940 roku w jednym z pierwszych transportów. Akcja szybko jednak przenosi się do Mauthausen, a później do Gusen, gdzie Grzesiuk spędzi okres całej wojny, aż do wyzwolenia przez aliantów 6 maja 1945 roku.

Dzięki swojej osobowości, jak sam siebie określał – warszawskiego cwaniaka, autor uzyskał miano najbardziej pogodnego i przyjacielskiego więźnia, a zarazem tego, który poradzi sobie w każdej sytuacji. Mimo ciężkiej pracy w kamieniołomie, jaka została mu przydzielona, pokazał, że są sposoby, aby czasem jej uniknąć i jednocześnie udzielać pomocy najbardziej potrzebującym osadzonym. Umiejętność śpiewu i gry na banjo pozwoliła mu na utworzenie w 1944 roku zespołu muzycznego, który wielokrotnie pomagał więźniom oderwać się od smutnej i przygnębiającej rzeczywistości.

Poza humorystycznymi anegdotami, autobiografia pełna jest wzruszających opisów – kilkudniowych kar dla nieposłusznych skazanych, katorżniczej pracy, biedy panującej w obozie, aż w końcu śmieci – głodowej, w wyniku pobicia czy z wycieńczenia. Stanisław Grzesiuk ukazuje niemiecką machinę masowego zabijania od podszewki – wyjaśnia funkcje każdego z esesmanów, przybliża specyficzne określenia i język, którym się wówczas posługiwano. Autor porusza także wiele tematów, uznawanych po wojnie za tabu – m.in. męską prostytucję czy wstrząsające skutki ucieczek z obozu.

Stanisław Grzesiuk – pisarz i pieśniarz, nazywany często warszawskim bardem z Czerniakowa. Autor najpopularniejszych wojennych wspomnień - „Pięć lat kacetu” oraz licznych utworów muzycznych, będących swego rodzaju opisem przedwojennej i powojennej Warszawy, m.in. „Nie masz cwaniaka nad Warszawiaka”, „Bal na Gnojnej”, „Antek” czy „Czarna Mańka”.

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Pięć lat kacetu" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.