Ostatni tabor. Jak władza ludowa zakazała Cyganom wędrowania (Okładka twarda)

Ostatni tabor. Jak władza ludowa zakazała Cyganom wędrowania

Ostatni tabor. Jak władza ludowa zakazała Cyganom wędrowania (Okładka twarda)

Oferta specjalna -22%

Chcesz kupić ten produkt, bo:

  • dowiesz się więcej o otaczającej nas rzeczywistości
  • szukasz ciekawej lektury
  • ta historia wydarzyła się naprawdę

Kup na prezent
Ostatni tabor to opowieść o polskich Romach i peerelowskim zakazie romskich wędrówek i końcu ich dawnego świata.

W 1996 roku z Tarnowa wyruszył pierwszy Tabor Pamięci Romów, który miał nie tylko przypomnieć ten zakaz, ale też odwiedzić największe w Polsce, poza obozami koncentracyjnymi, miejsca kaźni Cyganów w czasie II wojny światowej.

Na kanwie wędrówek z Taborem Pamięci autorka opowiada o odkrywaniu „cygańskiego świata”. Sięga do wspomnień z dzieciństwa, odnajduje cygańskie wątki w dawnych lekturach, filmach i obrazach, wykorzystuje relacje świadków ostatnich lat taborowego życia polskich Romów, a także dokumenty peerelowskich urzędów i jednostek MSW zgromadzone w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Ostatni tabor to opowieść o romantycznym świecie taborów i o brutalnej ingerencji władz państwowych w tradycyjny styl życia Romów, która zepchnęła ich na margines życia społeczno-ekonomicznego.Jolanta Drużyńska to dziennikarka związana z Radiem Kraków, autorka cenionych reportaży i audycji dokumentalnych dotyczących kontrowersyjnych i mało znanych wydarzeń z najnowszej historii. Jej artykuły ukazują się w prasie krajowej i polonijnej. Współpracowała przy pisaniu biografii Piotra Skrzyneckiego pióra Joanny Olczak-Ronikier oraz przy wydaniu albumu CD Piwnicy pod Baranami. Wraz ze Stanisławem M. Jankowskim jest współautorką książki Kolacja z konfidentem. Piwnica pod Baranami w dokumentach SB oraz scenariuszy kilku filmów dokumentalnych.

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Ostatni tabor. Jak władza ludowa zakazała Cyganom wędrowania" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.