Ostatni tabor. Jak władza ludowa zakazała Cyganom wędrowania (ebook) (do pobrania)

Ostatni tabor. Jak władza ludowa zakazała Cyganom wędrowania (ebook)

Ostatni tabor. Jak władza ludowa zakazała Cyganom wędrowania (ebook) (do pobrania)

Chcesz kupić ten produkt, bo:

  • dowiesz się więcej o otaczającej nas rzeczywistości
  • szukasz ciekawej lektury
  • ta historia wydarzyła się naprawdę

Kup na prezent
Ostatni tabor to opowieść o polskich Romach i peerelowskim zakazie romskich wędrówek i końcu ich dawnego świata.

W 1996 roku z Tarnowa wyruszył pierwszy Tabor Pamięci Romów, który miał nie tylko przypomnieć ten zakaz, ale też odwiedzić największe w Polsce, poza obozami koncentracyjnymi, miejsca kaźni Cyganów w czasie II wojny światowej.

Na kanwie wędrówek z Taborem Pamięci autorka opowiada o odkrywaniu „cygańskiego świata”. Sięga do wspomnień z dzieciństwa, odnajduje cygańskie wątki w dawnych lekturach, filmach i obrazach, wykorzystuje relacje świadków ostatnich lat taborowego życia polskich Romów, a także dokumenty peerelowskich urzędów i jednostek MSW zgromadzone w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Ostatni tabor to opowieść o romantycznym świecie taborów i o brutalnej ingerencji władz państwowych w tradycyjny styl życia Romów, która zepchnęła ich na margines życia społeczno-ekonomicznego.Jolanta Drużyńska to dziennikarka związana z Radiem Kraków, autorka cenionych reportaży i audycji dokumentalnych dotyczących kontrowersyjnych i mało znanych wydarzeń z najnowszej historii. Jej artykuły ukazują się w prasie krajowej i polonijnej. Współpracowała przy pisaniu biografii Piotra Skrzyneckiego pióra Joanny Olczak-Ronikier oraz przy wydaniu albumu CD Piwnicy pod Baranami. Wraz ze Stanisławem M. Jankowskim jest współautorką książki Kolacja z konfidentem. Piwnica pod Baranami w dokumentach SB oraz scenariuszy kilku filmów dokumentalnych.

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Ostatni tabor. Jak władza ludowa zakazała Cyganom wędrowania (ebook)" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.