Okrzyki pogromowe. Szkice z antropologii historycznej Polski lat 1939-1946 (ebook) (do pobrania)

Okrzyki pogromowe. Szkice z antropologii historycznej Polski lat 1939-1946 (ebook)

Okrzyki pogromowe. Szkice z antropologii historycznej Polski lat 1939-1946 (ebook) (do pobrania)

Oferta specjalna -9%

Kup na prezent
"(...) Zanotowano w nim okrzyki, jakie padały ze strony tłumu, zanim wtargnął on do schroniska: 'Tam zamordowali dwanaście dzieci naszych!'; 'Wy parszywe Żydy, wyście Jezusa Chrystusa na Golgotę prowadzili, teraz was nauczymy!'.

Te dwa okrzyki tworzą coś w rodzaju skróconego sylogizmu, jako że zgodnie z legendą o krwi sposób zadawania śmierci porywanym dzieciom miał być powtórzeniem męki Chrystusa"". Fragment książki "Okrzyki pogromowe" są dziełem porażającym swą grozą, moralnym okrucieństwem opowieści o wojennej partyzantce i powojennych morderstwach.

Ale są także kamieniem milowym na drodze, jaką przeszła polska etnografia, która w ciągu najwyżej paru pokoleń z poczciwej wiedzy o obyczajach i strojach ludu przeobraziła się w naukę (zwaną też antropologią), łamiącą najgłębiej ukryte kody kultury i mitu.

Etnograf jest dzisiaj jak detektyw, który wysłuchując opowieści uczestników i świadków epoki, dowiaduje się o nich, o ich czynach i o ich myśleniu, rzeczy, jakich oni sami o sobie wiedzieć nie chcą i nie mogą, a jakie zdradza ich język, ich porzekadła, ich modlitwa, ich lęk, ich krzyk.

Etnograf, jak historyk, żywi się dzisiaj wszystkim: relacją ustną i odszukaną w archiwum, starożytną legendą i protokołem sądowym. Joanna Tokarska-Bakir jest niezrównanym przewodnikiem po tej krainie rzeczy mglistych"

Jerzy Jedlicki

Kupując ten produkt otrzymasz:

  • wersję, która zadziała na Twoim Kindlu

  • wersję bez zabezpieczeń DRM

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Okrzyki pogromowe. Szkice z antropologii historycznej Polski lat 1939-1946 (ebook)" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.