Niedziela, 4 stycznia (do pobrania)

Niedziela, 4 stycznia

Niedziela, 4 stycznia (do pobrania)

Oferta specjalna -15%

Chcesz kupić ten produkt, bo:

  • lubisz prozę obyczajową
  • cenisz sobie pióro Lyonela Trouillot
  • to piękny manifest i metafora sytuacji w Haiti
Kup na prezent
  • Watermark

Słoneczny poranek. Lucien wychodzi z domu, by wziąć udział w antyrządowej manifestacji.

 

Myśli o matce, która została w wiosce, o Cudzoziemce, która przyjechała napisać kolejny reportaż na temat biednego kraju, o młodszym bracie, który wierzy tylko w siłę. 

 

Wielość głosów oraz spojrzeń i – jedność miejsca: Port-au-Prince, stolica Haiti. Z sekwencji nakładających się obrazów wyłania się historia kilku ludzkich losów i wizja pękniętego kraju, w którym współistnieją upokorzenie i duma, nędza i marzenia o wolności, przemoc i piękno.

 

Powieść, napisana w geście sprzeciwu po krwawo stłumionych demonstracjach przeciw reżimowi Aristide’a i dedykowana ich uczestnikom, ukazuje dziś swą uniwersalną moc.  

 


 

Lyonel Trouillot (ur. 1956 r.) jest jednym z najwybitniejszych pisarzy haitańskich. Autor wierszy, esejów i kilkunastu powieści. Znany z zaangażowania politycznego, otwarcie występował przeciw reżimowi Aristide’a. W swojej twórczości powieściopisarskiej i publicystyce porusza problem nierówności społecznych i kwestie polityczne. Ostro krytykuje uzależnienie Haiti od rządów zagranicznych państw i pomocy międzynarodowej, które nasiliło się po trzęsieniu ziemi w 2010 roku. Pisze po kreolsku i francusku. Mieszka w stolicy Haiti, Port-au-Prince. Powieść Niedziela, 4 stycznia w 2015 roku została przeniesiona na ekran przez François Marthoureta. 

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Niedziela, 4 stycznia" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.