Mikrotyki (Okładka twarda)

Mikrotyki
Debiut literacki Pawła Sołtysa, znanego szerszej publiczności jak Pablopavo – „Mikrotyki” to zbiór opowiadań, które urzekają poetyckim językiem i pozwalają zachwycić się prozaicznym, miejskim klimatem Warszawy, bohaterami codzienności, na których rzadko ktokolwiek zwraca uwagę, a których historie potrafią powiedzieć tak wiele.

Paweł Sołtys już nie raz urzekł swoim talentem pisarskim – artysta jest wszak laureatem Paszportu „Polityki” za „piosenki łączące podwórkową lokalność ze światowością brzmienia i poetycką głębią, za odtwarzanie w muzyce obyczajowego kolorytu Warszawy, jej krajobrazu społecznego i charakteru tego miasta”. Swoją twórczością muzyczną zaskarbił sobie sympatię i szacunek wielu słuchaczy. „Mikrotyki” są natomiast literacką kontynuacją jego osiągnięć w sferze muzycznej. Wyczuwa się w nich ten sam koloryt, tę samą atmosferę i ten sam talent autora do dostrzeżenia głębi i poetyckiego wymiaru codzienności oraz otaczającej nas, często szarej, rzeczywistości.

W „Mikrotykach” są opowiadania różne – dłuższe i krótsze, często mające zaledwie kilka stron, o których wyjątkowości stanowią często drobiazgi, krótkie sceny z życia, historie, których nikt nie zauważa, a które warto opowiedzieć. O kim opowiada Paweł Sołtys? W zbiorze „Mikrotyki” znalazło się miejsce dla Leny, która siadywała swego czasu na klatce z papierosem, o śmierci kota, o barze „Stokrotka”, a fryzjerce Ance, jest również profesor Kruk używający jako broni opasłego tomu opowiadań Iwaszkiewicza, lecz tak naprawdę są to opowiadania o czasach, kiedy celebrowało się każdego papierosa, kiedy grało się w piłkę na lokalnych boiskach i kiedy na osiedlach rozbrzmiewało Modern Talking lub Shakin Stevens. „Mikortyki” są o zmieniającym się krajobrazie Warszawy, o perełkach codzienności, którymi czytając teksty Pawła Sołtysa, można się szczerze zachwycić – drobiazgi i wydarzenia są pretekstem do wspomnień, do powrotu do innych czasów, innych miejsc, innych ludzi. Opowiadania Pawła Sołtysa są przy tym pełne niezwykłych szczegółów – autor prześlizguje się po Warszawie i jej mieszkańcach, wyciągając z nich tyle, ile tylko jest możliwe. W jego opowiadaniach ożywają marzenia, wspomnienia, wydarzenia w przeszłości, czuć w nich upływ czasu rzeźbiący rzeczywistość.

Paweł Sołtys połączył w „Mikrotykach” realizm z poezją – jest to książka na pozór krótka, w której ukryte są przemyślenia i spostrzeżenia i w której można zachwycić się jednym, prostym zdaniem. „Mikrotyki” to zaproszenie na spacer po Warszawie – tej, która jest, i tej, która kiedyś była, po mieście, które pamięta nawet pozornie najmniej znaczące wydarzenia. Spacer, podczas którego autor każe się zatrzymać, rozejrzeć i zastanowić.

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Mikrotyki" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.