Macbeth (Okładka miękka)

Macbeth

Macbeth (Okładka miękka)

Oferta specjalna -36%
Kup na prezent
W 400. rocznicę śmierci angielskiego dramaturga wszech czasów, Williama Shakespeara, jedno z jego największych dzieł zatytułowane „Macbeth” zostało opowiedziane zupełnie na nowo. I to nie przez byle kogo – spisania współczesnej historii Macbetha podjął się doskonały norweski powieściopisarz, autor bestsellerowych książek i jeden z najważniejszych twórców skandynawskiego kryminału – Jo Nesbø. Fani nieustępliwego i nieustraszonego detektywa Harry’ego Hole, czyli wykreowanej przez Nesbø głównej i najbardziej znanej postaci z jego książek, będą musieli jednak nieco zaczekać na powrót swojego idola: „Macbeth” jest historią niezwiązaną z cyklem o sławnym gliniarzu z Oslo.

Najnowsza powieść autorstwa Jo Nesbø przenosi bowiem czytelników do skorumpowanych i mrocznych lat 70., kiedy to władzę w policji przejmuje świetnie zapowiadający się młody policjant. Macbeth. Na tle zepsutego korupcją, wysokim stopniem przestępczości i bezrobocia oraz wszechobecną narkomanią społeczności jawi się on jako postać wyjątkowo szlachetna. Mimo narkotykowej przeszłości, dziś pozostaje jednym z nielicznych policjantów, który cechuje się nienaganną postawą moralną, nie idzie na żadne układy z przestępcami i nie daje się przekupić. Jako dowódca jednostki specjalnej Macbeth odnosi sukces za sukcesem, dzięki czemu zaczyna piąć się coraz wyżej po szczeblach policyjnej kariery. Jedna przepowiednia obudzi jednak w młodym policjancie demona żądzy władzy. Silniejsze nawet od głodu narkotykowego uzależnienie popchnie Macbetha do najbardziej mrocznych działań, które uruchomią wielką machinę zbrodni – raz wprawiona w ruch, już nigdy nie pozwoli się zatrzymać. Najwierniejszym towarzyszem i powiernikiem Macbetha, niepozostającym bez wpływu na dalsze wydarzenia, jest ukochana policjanta, Lady. To właśnie ona będzie dopingować partnera w kolejnych sukcesach, nawet jeśli ich osiągnięcie musi wiązać się z morderstwem. Kobieta wykorzysta wszystkie najsłabsze punkty Macbetha: jego uległość, pragnienie władzy i prestiżu. Początkowo policjant o twardym kręgosłupie moralnym, stanie się zaledwie bezwolnym narzędziem w rękach swojej ukochanej.

Wydanie uwspółcześnionego dzieła Shakespeara jest efektem współpracy Jo Nesbø z brytyjską oficyną wydawniczą Hogarth Press, która w 400. rocznicę śmierci wybitnego dramaturga zaprosiła kilku pisarzy do sparafrazowania jego dowolnych, wybranych tekstów. W „Projekcie Szekspir”, oprócz norweskiego autora, udział wzięli także m.in. Gillian Flynn, Margaret Atwood, Anne Tyler oraz Howard Jacobson, dzięki którym „nowe życie” otrzymali (lub dopiero otrzymają) kolejno „Hamlet”, „Burza”, „Poskromienie złośnicy” i „Kupiec wenecki”. Dokonany przez Jo Nesbø wybór „Macbetha” nie był dziełem przypadku. Norweski autor przyznał, że dramat zachwycił go swoim głębokim przekazem, niezwykłą kreacją głównego, tytułowego bohatera oraz grą psychologiczną, którą Shakespeare prowadził ze swoim czytelnikiem, stale zastawiając na nieświadomego odbiorcę coraz to bardziej wyrafinowane pułapki.

Jo Nesbø to urodzony w 1960 roku w Oslo norweski autor bestsellerowych kryminałów i książek dla dzieci, a także muzyk związany z zespołem rockowym Di Derre, w którym jest zarówno wokalistą, jak również kompozytorem oraz autorem tekstów piosenek. W młodości Nesbø rozważał karierę sportową, jednak poważna kontuzja więzadeł uniemożliwiła mu dalsze treningi. Swoją nową pasję pisarz odnalazł w literaturze, w której spełnia się po dziś dzień. Ogromną, światową popularność przyniósł norweskiemu autorowi doskonały cykl powieści kryminalnych, których głównym bohaterem jest Harry Hole, słynący z niekonwencjonalnych, ale również niezwykle skutecznych metod śledczych detektyw. Aktualnie łączny nakład sprzedaży książek Jo Nesbø szacuje się na imponującą liczbę trzydziestu milionów egzemplarzy wydanych w przekładach na ponad dwadzieścia języków na całym świecie.

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Macbeth" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.