Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim (Okładka miękka)

Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim

Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim (Okładka miękka)

Oferta specjalna -30%
Kup na prezent
Od niespodziewanej i zdecydowanie przedwczesnej śmierci Grzegorza Ciechowskiego, niezwykle charyzmatycznego i utalentowanego frontmana grupy rockowej Republika, minęło już blisko dwadzieścia lat, jednak pustki, jaką pozostawiło w polskiej branży muzycznej jego nagłe odejście, nie zdołał dotychczas wypełnić żaden inny muzyk. Był ikoną, legendą i symbolem rocka w naszym kraju, wybitnym artystą i niezaprzeczalnie gwiazdą wielkiego formatu, ciepłym choć bezkompromisowym i twardo stąpającym po ziemi człowiekiem, a jak dowodzi Piotr Stelmach, również konsekwentnym indywidualistą. Z niezwykle emocjonalnej biografii zatytułowanej „Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim” wyłania się portret muzyka o wielu różnych twarzach – takich, jakich zapamiętali jego krewni, przyjaciele, znajomi oraz najbliżsi współpracownicy.

Grzegorz Zbigniew Ciechowski urodził się w drugiej połowie lat 50. ubiegłego wieku, czyli w czasach, w których polski rock zaczynał dopiero raczkować. Był wszechstronnie uzdolnionym muzykiem – grał na flecie i pianinie, śpiewał, komponował piosenki oraz pisał doskonałe teksty utworów, z których skwapliwie korzystali również inni artyści (m.in. członkowie zespołu Lady Pank). Jako dwudziestodwulatek Ciechowski dołączył do formacji Res Publica, przemianowanej w kolejnych latach na Republikę. Błyskawicznie stał się liderem grupy, dla której napisał większość utworów. Wraz z Republiką Grzegorz Ciechowski zyskał uznanie i sławę nie tylko w Polsce, ale również za granicą (m.in. w Wielkiej Brytanii i Danii). Wypromowane przez zespół kawałki, jak np. „Gadające głowy”, „Kombinat”, „Mamona”, „Poranna wiadomość” czy „Biała flaga”, do dziś cieszą się mianem ponadczasowych przebojów. Dzięki licznym osiągnięciom w branży muzycznej, Grzegorz Ciechowski zdążył wyrobić sobie status ikony i legendy polskiego rocka. Niestety, jego dalsza kariera została brutalnie przerwana przez los: w 2001 roku, dwa dni przed Wigilią Bożego Narodzenia, artysta zmarł na skutek powikłań po nagle przeprowadzonej operacji tętniaka serca. 4 stycznia 2002 roku ciało muzyka spoczęło na warszawskich Powązkach.

„Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim” to najnowsza książka autorstwa Piotra Stelmacha, znanego dziennikarza muzycznego związanego z radiową Trójką. Jest to pierwsza tego typu publikacja, która w tak obrazowy i przejmujący sposób traktuje o osobie lidera kultowego zespołu Republika. Książka składa się z licznych wypowiedzi tych, o których Grzegorz Ciechowski śpiewał w swoim szlagierze pod tytułem „Biała flaga”: „Gdzie oni są? Ci wszyscy moi przyjaciele?” Wszystkie najbliższe muzykowi osoby zebrały się bowiem w jednym miejscu, by wspólnie powspominać wybitnego zmarłego artystę. W książce Piotra Stelmacha znalazły się opowieści członków jego rodziny, najbliższych znajomych, współpracowników z branży muzycznej, dziennikarzy, a także artystów, pozostających pod głębokim wrażeniem jego twórczości. Czytelnicy znajdą tu wyznania matki, siostry i córki muzyka, pozostałych członków grupy Republika, a także takich znanych postaci polskiej sceny muzycznej, jak m.in. Jan Borysewicz, Zbigniew Hołdys, Kayah, Kasia Kowalska, Grzegorz Markowski, Muniek Staszczyk, Justyna Steczkowska czy też Kazik Staszewski. Przejmująca biografia frontmana grupy Republika to historie pisane wspomnieniem i zawsze żywymi emocjami – bo bez nich z pewnością nie można w ogóle mówić o Grzegorzu Ciechowskim.

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.