Kucharze historii VOD (Film cyfrowy)

Kucharze historii VOD

Kucharze historii VOD (Film cyfrowy)

Kucharze historii VOD
  • Produkt dostępny wyłącznie na terytorium Polski
  • Peter Kerekes
Bohaterami filmu "Kucharze historii" są wojskowi kucharze - dla nich nie ma raczej miejsca w podręcznikach historii. Okazuje się, że kuchnie polowe odgrywają w czasie wojen nie mniejszą rolę niż czołgi i karabiny, a zaspokajanie apetytów żołnierzy może mieć przemożny wpływ na losy świata. Bo jak mówi jedna z bohaterek filmu: Dobrze najedzeni żołnierze wysadzają innych w powietrze o wiele lepiej niż zwykle.
Również największe konflikty międzynarodowe XX wieku ? II wojna światowa, wojna w Algierii 1954?1962, rewolucja węgierska 1956 roku, najazd na Czechosłowację w 1968 roku, wojna na Bałkanach w latach 1991?1995 ? nie mogły obyć się bez udziału kucharzy, którzy czuwali na swoim posterunku przy garkuchniach. Szefowie kuchni polowych w surrealistycznym stylu zaprezentują nam m.in. jak przyrządzić paprykarz dla 74 tysięcy serbskich żołnierzy, coq au vin dla 500 tysięcy francuskich żołnierzy w Algierii, marynowane grzybki dla sowieckich okupantów w Czechosłowacji oraz? zatruty chleb dla oficerów SS. Z każdą sceną przygotowywanie jedzenia staje się coraz bardziej wyraźną metaforą walki. A określenie "mięso armatnie" zaczyna wydawać się coraz mniej przypadkowe?
Oglądając film "Kucharze historii" przypominamy sobie specyficzny humor Hrabala, a także atmosferę filmu M.A.S.H. Nie zapominamy wszakże o 60 milionach żołnierzy, którzy polegli na różnych polach walki. Nastrój absurdu i groteski nie zwalnia nas od gorzkich refleksji i niebagatelnych pytań o przepis na? życie. Czy w życiu powinniśmy trzymać się przepisów? Czy czasem możemy zrobić od nich odstępstwo? Czy rozkazy są jak przepisy? Kto powinien mieć prawo pisać książki z przepisami? Czy gdyby wszyscy kucharze zastrajkowali, to nie byłoby wojen?
Péter Kerekes z lekkością traktuje o sprawach wagi ciężkiej. Kucharze historii to po prostu majstersztyk. Wyśmienita uczta.
Wybrane nagrody i festiwale:

2009 Specjalne wyróżnienie jury nagrody głównej Millennium Award na 6. Planete Doc Review
2009 Nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii "Najlepszy film dokumentalny"
2009 Vienna Film Prize na Viennale
2009 Nagroda FIPRESCI na DOK Leipzig, International Leipzig Festival for Documentary and Animated Films
2009 Golden Hugo Award na MFF w Chicago
2009 Specjalna Nagroda Jury na HotDocs w Toronto
2009 Visions du Réel International Film Festival, Nyon
  • Produkt dostępny wyłącznie na terytorium Polski
  • Peter Kerekes

Kupując ten produkt otrzymasz:

  • polską wersję językową

  • film w rozdzielczości SD

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Kucharze historii VOD" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.