Herbert. Biografia I. Niepokój (Okładka twarda)

Herbert. Biografia I. Niepokój

Herbert. Biografia I. Niepokój (Okładka twarda)

Oferta specjalna -25%
Kup na prezent
Zbigniew Herbert to osobistość, której w Polsce nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jest to jeden z tych dwudziestowiecznych poetów, który obrósł legendami i dziś jest już nie tyle człowiekiem, co ideą. Można bowiem nie znać ani jednego wiersza napisanego przez Herberta, ale z całą pewnością wszyscy wiedzą. kim był ten genialny poeta. W końcu jego życie, poglądy oraz sylwetkę postanowiono uwiecznić na papierze. Tego niezwykle trudnego zadania podjął się nikt inny, jak sam Andrzej Franaszek, autor między innymi uznanej krytycznie i bestselerowej biografii Czesława Miłosza zatytułowana po prostu „Miłosz. Biografia”. Efektem jego pracy jest dwutomowy, niezwykle obszerny życiorys Zbigniewa Herberta, którego pierwszy tom nosi podtytuł „Niepokój”.

„Niepokój” to prezentacja paradoksu, jaki zachodził w duszy poety przez całe życie Poety Niezłomnego. Z jednej strony czytelnik ma szansę poznać człowieka, który cieszył się życiem i starał się czerpać z niego ile tylko mógł. Z zamiłowania był podróżnikiem i eseistą, ale przede wszystkim dał się poznać jako mistrz formy i fantastyczny poeta. Był zawsze uśmiechnięty i gotowy wymyślić lub opowiedzieć nowy żart. Zasłynął jako celny obserwator i komentator życia społecznego i politycznego.

Z drugiej strony Herbert był człowiekiem przepełnionym cierpieniem, zarówno tym fizycznym, spowodowany chorobą, jak i mentalnym, wywołanym chęcią zmiany nieubłaganego upadku ludzkości. Herbert jawi się w „Niepokoju” jako człowiek, którego w pełni nigdy nie uda się czytelnikowi poznać. To Istota przepełniona jednocześnie pozytywną energią i chroniczną depresją; doskonałe yin i yang, które pozwoliło mu stać się symbolem, który znamy do dziś; dwie zwalczające się w jego duszy siły, dające niepowtarzalny wgląd w esencję świata i ludzkości.

Jednak z tych przeszło dwóch tysięcy stron „Niepokoju” Andrzeja Franaszka wyłania się także obraz człowieka zdającego sobie sprawę z własnej delikatności, co jednoczenie uczyniło go silnym. Zbigniew Herbert był człowiekiem zdolnym do adaptacji i samokrytyki. Takim, który nie ulega żadnym ustalonym wcześniej konwenansom i zawsze podąża do przodu wyznaczoną przez siebie samego ścieżką.

Jeżeli kiedykolwiek pragnąłeś dowiedzieć się więcej o życiu, poglądach i przemyśleniach niezwykłej postaci, jaką był Zbigniew Herbert, to ta pozycja jest właśnie dla Ciebie! Andrzej Franaszek przybliży Ci historię jednego z najważniejszy polskich poetów ostatniego stulecia i zrobi to, nie pomijając żadnych, nawet najbardziej kontrowersyjnych tematów.

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Herbert. Biografia I. Niepokój" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.