Folwark zwierzęcy (Okładka miękka)

Folwark zwierzęcy

Folwark zwierzęcy (Okładka miękka)

Oferta specjalna -29%
5.00 / 1 głosów
George Orwell, właśc. Eric Arthur Blair (1903-1950), angielski powieściopisarz, eseista i publicysta o przekonaniach demokratyczno-socjalistycznych. Uczestnik wojny domowej w Hiszpanii (1936-1937) po stronie anarchistów, w czasie II wojny światowej był korespondentem BBC. Z tych doświadczeń wyniósł silną niechęć do ustroju totalitarnego, komunizmu, co znalazło odbicie w jego twórczości. Rozgłos przyniosły mu powieści Folwark zwierzęcy i Rok 1984. Orwell pisał: ,,Folwark zwierzęcy miał być przede wszystkim satyrą na rewolucję rosyjską. Jednak, jak podkreślam, przesłanie utworu jest szersze: chciałem wyrazić w nim myśl, iż ów szczególny rodzaj rewolucji (gwałtowna rewolucja oparta na konspiracji, z motorem napędowym w postaci nieświadomie żądnych władzy osób) może doprowadzić jedynie do zmiany władców. Mój morał brzmi tak oto: rewolucje mogą przynieść radykalna poprawę, gdy masy będą czujne i będą wiedzieć, jak pozbyć się swych przywódców, gdy tamci zrobią, co do nich należy. [...] Nie można robić rewolucji, jeśli nie robi się jej dla siebie; nie ma czegoś takiego, jak dobrotliwa dyktatura”.
 • 19 lutego 2015 ASido,

  Inspirująca wizja

  Warto zapoznać się z tą książką, jako jedynym z największych klasyków literatury XX wieku, a przy okazji chyba najbardziej znaną antyutopią. Ku przest... czytaj >
  Warto zapoznać się z tą książką, jako jedynym z największych klasyków literatury XX wieku, a przy okazji chyba najbardziej znaną antyutopią. Ku przestrodze! :)

5.00

Na podstawie 1 ocen
 • 5
 • 4
 • 3
 • 2
 • 1