Dziennik czasu okupacji (Okładka miękka)

Dziennik czasu okupacji

Dziennik czasu okupacji (Okładka miękka)

Oferta specjalna -30%
5.00 / 1 głosów

Chcesz kupić ten produkt, bo:

 • dowiesz się czym była Arabska Wiosna
 • poznasz życie Palestyńczyków podczas wojny
 • Raja Shehadeh to niezwykły palestyński pisarz
Kup na prezent
Raja Shehadeh prowadził swe zapiski od grudnia 2009 do grudnia 2011 roku. W tym czasie na Bliskim Wschodzie sporo się działo: izraelskie wojsko zaatakowało turecką Flotyllę Wolności, zabijając dziewięć osób i raniąc dziesiątki innych, Arabska Wiosna obudziła nadzieję na demokratyczne przemiany w regionie, a Palestyna złożyła wniosek o uzyskanie statusu nieczłonkowskiego państwa-obserwatora w ONZ. Jednocześnie codzienne życie Palestyńczyków w żadnym stopniu nie uległo zmianie; nadal są traktowani jak obywatele drugiej kategorii, poddawani represjom, upokarzającym kontrolom, ograbiani z ziemi, pozbawiani swych praw. Raja Shehadeh, mieszkający w okupowanym przez Izrael Ramallah, w przejmujący sposób opisuje rzeczywistość w jej wymiarze publicznym i prywatnym, pokazując, jak polityka wpływa na codzienne życie Palestyńczyków.

Jego pisarstwo jest świadectwem nieustępliwej, choć podszytej goryczą walki o sprawiedliwość, w której autor nie unika także krytyki pod adresem swoich rodaków. Lektura książki Shehadeha to rzadka okazja, by na świat i Bliski Wschód spojrzeć z innej, nieobecnej w polskich mediach perspektywy.

Raja Shehadeh (ur. 1951 r.) jest palestyńskim pisarzem, prawnikiem, obrońcą praw człowieka. Opublikował kilka książek, m.in. „Palestyńskie wędrówki” i „Obcy w domu”. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Orwella, w 2012 roku był finalistą Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
 • 20 kwietnia 2015 KronikaKotaNakręcacza,

  Konflikt izraelsko-palestyński

  Każda strona „Dziennika czasu okupacji” zmusza do wysiłku, sięgnięcia po dodatkowe źródła i poznania szczegółów opisywanych wydarzeń i konfliktu izrae... czytaj >
  Każda strona „Dziennika czasu okupacji” zmusza do wysiłku, sięgnięcia po dodatkowe źródła i poznania szczegółów opisywanych wydarzeń i konfliktu izraelsko - palestyńskiego. Wędrując poprzez kolejne zapiski staramy się przeniknąć plątaninę politycznych podziałów, poznajemy obyczaje i kulturę, która fascynuje. Na koniec pozostaje refleksja o tym jak mało wiemy, jak mało rozumiemy, jak trudno oceniać wybory i decyzje innych. Pozostają obrazy i historie urzekające swoją barwnością, i humorem, fragmenty, do których chce się wrócić i o których chce się dyskutować z innymi.

5.00

Na podstawie 1 ocen
 • 5
 • 4
 • 3
 • 2
 • 1