Dym (MP3)

Dym
Niezwykły charakter „Dymu” Marii Konopnickiej polega między innymi na tym, że to historia, która łączy w sobie odległe, XIX-wieczne realia z ponadczasową historią matczynej miłości.

Ten wspaniały utwór jest teraz dostępny w wersji audio, dzięki czemu mogą sięgnąć po niego wszyscy ci, którzy niegdyś poznali treść, omawiając szkolna lekturę. Powtórne wysłuchanie tej historii po latach z pewnością skłoni do refleksji i pozwoli zwrócić uwagę na nieco inne aspekty opowieści. To piękna i wzruszająca nowela, która należy do klasyki nie bez powodu. Przez słuchaczy w różnym wieku może być rozumiana i odbierana inaczej, dlatego warto sięgnąć po „Dym” nawet, jeśli wydaje nam się, że doskonale go pamiętamy.

Nagranie to również świetne rozwiązanie dla uczniów, którzy mają zapoznać się z twórczością Konopnickiej po raz pierwszy.

Polecamy niniejsze wydanie audio w interpretacji Ryszarda Nadrowskiego, a także inne audiobooki na podstawie utworów Marii Konopnickiej, między innymi „Jak to ze lnem było”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi” oraz „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”.

Konopnicka Maria z Wasiłowskich (1842-1910) polska poetka, prozaik, krytyk, publicystka. Pod pseudonimem Jan Sawa pisała nowele o tematyce społecznej poruszające problemy bliskie robotnikom, ludziom biednym. Była redaktorką naczelną kobiecego czasopisma „Bluszcz”. Angażowała się w działalność patriotyczną. Wyrazem jej protestu przeciw germanizacji ziem polskich był utwór „Rota”, który wszedł do kanonu pieśni patriotycznych i był głównym kontrkandydatem „Mazurka Dąbrowskiego” w konkursie na hymn narodowy.

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Dym" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.