Dworzec Perdido (Okładka miękka)

Dworzec Perdido

Dworzec Perdido (Okładka miękka)

Oferta specjalna -24%

Chcesz kupić ten produkt, bo:

  • poszukujesz nowych inspiracji w literaturze
  • ciekawi Cię nowa wizja świata stworzona przez autora
  • to steampunk i fantasy w jednym

Metropolia Nowe Crobuzon to centralny punkt świata Bas-Lag. Ludzie, mutanty i niezwykłe obce rasy żyją tu obok siebie, w ponurym labiryncie walących się domów i wysokich kominów, w widłach rzek niosących tony zanieczyszczeń, pośród fabryk i hut pracujących dzień i noc. Od ponad tysiąca lat Parlament z pomocą brutalnej milicji sprawuje kontrolę nad społecznością robotników i artystów, szpiegów i żołnierzy, uczonych i magików, a także włóczęgów i prostytutek.

 

Lecz oto w Nowym Crobuzon pojawia się kaleki przybysz z mieszkiem pełnym złota i zleceniem, którego niepodobna wykonać.

 

Za jego sprawą, choć bez jego udziału, miasto dostaje się w szpony niepojętego terroru, a losy milionów obywateli zależą od garstki renegatów…

 

 


 

O AUTORZE

 

China Miéville urodził się w 1972 roku. Mieszka i pracuje w Londynie, łącząc pracę pisarską z karierą zawodową i polityczną. Swe opowiadania publikował w antologiach Neonlit oraz Britpulp!, a jego pierwszą powieścią był King Rat.

 

W roku 2001 jego druga książka, Dworzec Perdido, zdobyła nagrodę Arthura C. Clarke'a oraz British Fantasy Award. Akcja niedawno wydanej, trzeciej powieści China Miéville'a, zatytułowanej Blizna, rozgrywa się w tym samym świecie, który poznali czytelnicy Dworca Perdido, choć nie jest związana fabułą ze swą poprzedniczką.

 

 

To mocna, buzująca energią i pomysłami powieść, dowód świeżej, oryginalnej wyobraźni, która nie uznaje ograniczeń ni autorytetów. Wśród mistrzów i źródeł inspiracji China Mieville wymienia, obok Philipa Dicka, Michała Bułhakowa i Franza Kafki, także daleko mniej znanych na Zachodzie Polaków: Bruno Schulza i Stefana Grabińskiego. I rzeczywiście, widać to w jego prozie. Kogo znużyły powtarzane w nieskończoność schematy fantasy tolkienowskiej i tęskni do światów naprawdę innych, niepodobnych do niczego, co zna, powinien odwiedzić Nowe Crobuzon China Mieville'a - tędy prowadzi droga do fantastyki XXI wieku.

Jacek Dukaj

 

Dworzec Perdido jest fantasmagorycznym arcydziełem, w którym groteskowa wizja wykreowanego od podstaw świata idealnie współgra z nowatorską i ożywczą fabułą, jakiej dotąd w tradycji fantastyki jeszcze nie było. Niewyczerpana wyobraźnia Mieville'a niemal automatycznie przywołuje na myśl obrazy Hieronymusa Boscha i tylko pisarz o najwyższym kunszcie pióra był w stanie pogodzić gorączkowy potok niesamowitych obrazów z trzymającą do końca w napięciu i zgoła niebłahą fabułą. Lektura tej książki zostawiła mnie bez tchu, z niesłabnącym podziwem dla autora.

Brian StablefordOCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Dworzec Perdido" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.