Debussy - The Complete Works (CD)

Debussy - The Complete Works

Debussy - The Complete Works (CD)

Various Artists

Various Artists

33-płytowa edycja z nagraniami muzyki Claude’a Debussy’ego to imponująca, kompletna kolekcja na stulecie śmierci kompozytora.


25 marca 2018 roku świętowana będzie setna rocznica śmierci Claude’a Debussy’ego, francuskiego kompozytora, jednego z najbardziej cenionych i kochanych przez melomanów, powszechnie uważanego za jednego z ojców muzyki współczesnej. Przygotowywany na styczeń 2018 roku nowy, 33-płytowy zestaw Warner Classics jest pierwszą i jedyną pełną kolekcją nagrań Debussy’ego. Zawiera wszystkie jego znane utwory, łącznie z sześcioma utworami, które na potrzeby tego wydania nagrano po raz pierwszy w historii.

Przygotowany we współpracy z wybitnym ekspertem od Debussy’ego, Denisem Herlinem, kolekcja Debussy: Complete Works [Debussy: Dzieła wszystkie] zawiera nagrania starannie wybrane ze względu zarówno na ich artystyczną wartość, jak i ich emocjonalność i autentyzm. Nie lada gratką jest też bezcenny dodatek – album składający się z nagrań samego Debussy’ego, który był zarazem wybitnym pianistą. Wśród innych znakomitych wykonawców, których nagrania znalazły się w tej kolekcji można usłyszeć: Marthę Argerich, Itzhaka Perlmana, Yehudiego Menuhina, Daniela Barenboima, Kenta Nagano, Sir Simona Rattle’a i crème de la crème szkoły francuskiej – od Aldo Ciccioniego, Samsona François czy Gérarda Souzay, po Pierre-Laurenta Almarda, Philippe’a Jaroussky’ego, Roberto Alagnę, Natalie Dessay oraz Quatuora Ebène.

Jedyne dzieło, które nie jest dostępne w oryginalnej wersji na orkiestrę, to skomponowane w czerwcu 1882 Intermezzo. Jednak można sobie jego brzmienie wyobrazić na podstawie przygotowanej przez kompozytora transkrypcji na dwa fortepiany.

Kolekcja zawiera również jedyne znane akustyczne nagranie Debussy’ego akompaniującego Mary Garden, dokonane w lutym 1904 roku dla Gramophone Company!

Fonograficzna premiera utworu Chansons des brises (1882) na sopran solo, chór żeński i fortepian (na cztery ręce)!

Aranżacje utworów Debussy’ego przygotowane przez kompozytorów, z którymi się przyjaźnił m.in.: André Capleta, Henriego Bussera, Jean-Rogera Ducasse’a, Désiré-Émile’a Inghelbrechta czy Bernardino Molinariego lub Maurice’a Ravela.

Claude Debussy (1862-1918)
Francuz rozpoczął naukę w Konserwatorium Paryskim dopiero w wieku 11 lat, co jak na muzyka klasycznego, wydaje się być dość późno. Mimo to zainteresowała się nim – posiadająca w środowisku autorytet – Nadieżda von Meck, mecenas sztuki, co umożliwiło mu wstęp do muzycznych salonów i otworzyło m.in. na muzykę Rosjan, Musorgskiego i Borodina. Potem przyszedł czas na podróże i nagrody (Prix de Rome), studia i karierę kompozytorską. Wyróżniał się zwłaszcza w formach orkiestrowych (jak np. słynne Popołudnie fauna), ale również w miniaturach fortepianowych czy formach wokalnych wykorzystujących francuską poezję jego epoki.

Często lubił eksperymentować, używał np. archaicznych skal antycznych i kościelnych czy skali całotonowej; jego muzyka charakteryzuje się gęstą fakturą, inspiracjami orientalnymi i żywą kolorystyką.

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Debussy - The Complete Works" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.