Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski (Okładka miękka)

Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski

Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski (Okładka miękka)

Oferta specjalna -36%
Wstrząsający efekt kilkuletnich badań naukowych realizowanych przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów, jednostki działającej przy Polskiej Akademii Nauk – „Dalej jest noc.

Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” to dwutomowa publikacja, która jeszcze przed swoją premierą wywołała wielkie zamieszanie i wzbudziła ogromne emocje. Książki „Dzisiaj jest noc” naświetlają bowiem bardzo niepokojące, a czasem wręcz makabryczne, fakty – autorzy publikacji zauważyli, że w badanych powiatach skala uczestnictwa Polaków w aresztowaniach, wywozach, a nawet rozstrzelaniach Żydów była o wiele większa, niż sądzono.

Publikacja „Dalej jest noc”, licząca łącznie dwie książki, to efekt kilkuletnich badań – badacze skupili się na dziewięciu powiatach, które znajdowały się na terenach Generalnego Gubernatorstwa: bielskim, biłgorajskim, węgrowskim, miechowskim, nowotarskim, łukowskim, dębickim, złoczowskim oraz bocheńskim. Publikacja jest pracą zbiorową zespołu badawczego Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN, a każdy rozdział został opracowany przez innego autora, który zajmował się badaniem losów Żydów w wybranym powiecie – w skład zespołu wchodzili między innymi Barbara Engelking, Jan Grabowski, Alina Skibińska oraz Dariusz Libionka. Autorzy podkreślają, że przeprowadzone badania, których efektem są książki „Dalej jest noc”, były oparte na niezwykle obszernym materialne archiwalnym – ilość przeanalizowanych materiałów była o wiele większa niż w innych badaniach o tej tematyce, które dotychczas przeprowadzono. Do jakich wniosków doszli autorzy publikacji?

Tym, co się najbardziej rzuciło w oczy autorom książek „Dalej jest noc”, była determinacja, odwaga i pomysłowość, jaką odznaczali się Żydzi w badanych powiatach – szukając schronienia, musieli jednak nie tylko wykazać się przedsiębiorczością i inicjatywą, ale również liczyć na łut szczęścia i pomoc ze strony sąsiadów, u których najczęściej szukali schronienia i pomocy. Niestety, statystyki okazały się miażdżące – dwóch na trzech szukających pomocy Żydów zginęło. Pracując nad publikacją „Dalej jest noc”, zespół oczywiście trafił na historie budujące, których bohaterowie znaleźli schronienie u Polaków, którzy z narażeniem życia ukrywali Żydów pod własnym dachem – w bunkrach, piwnicach, ścianach i innych wymyślnych kryjówkach, lecz przeważały historie wstrząsające i dramatyczne – tu dominowały postawy antysemickie, konformistyczne lub nastawione jedynie na zysk.

„Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” to obszerna publikacja naukowa, która, słowami samych autorów, pokazuje, że historia Zagłady nie jest historią ratowania, lecz śmierci, a największą szansą na przeżycie okupacji były dla Żydów, wbrew wszelkim wyobrażeniom, obozy koncentracyjne.

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.