Czasami kłamię (Okładka miękka)

Czasami kłamię
W dniu Bożego Narodzenia dochodzi do niewyobrażalnej tragedii. Trzydziestopięcioletnia Amber Reynolds, pracująca na co dzień jako prezenterka radiowa, trafia do londyńskiego szpitala po wypadku samochodowym. Obrażenia okazują się na tyle silne, że kobieta zapada w śpiączkę. Lekarze dokonują jednak przerażającego odkrycia – oprócz obrażeń doznanych podczas wypadku, na ciele Amber pojawiają się także wyraźne dowody na to, że bohaterka jest ofiarą również przemocy fizycznej. Choć kobieta przebywa w szpitalu całkowicie sparaliżowana i pozbawiona możliwości komunikowania się ze światem zewnętrznym, to jej mózg wciąż działa sprawnie i pracuje na wysokich obrotach. Świadoma tego, co się dzieje dookoła niej, Amber próbuje odtworzyć w swojej głowie wydarzenia z ostatnich kilku godzin, które doprowadziły ją do obecnego położenia.

Niestety, jej pamięć okazuje się zawodna i pełna luk. Dzięki odwiedzinom najbliższych osób kobiety – jej męża Paula oraz siostry Claire – przed czytelnikami odsłania się coraz większa część dość mętnego życiorysu Amber. Poszczególne opowieści przypominają puzzle potrzebne do złożenia wieloelementowej układanki, które kobieta stara się poukładać w swojej głowie. Narracja prowadzona z różnych perspektyw czasowych – w teraźniejszości, gdy bohaterka leży w śpiączce, a także w formach retrospekcji na kilka dni przed wypadkiem oraz w odległych latach dziewięćdziesiątych, które przybliża dziennik pewnej dziewczynki – pozwala odtworzyć całą, wieloletnią historię Amber Reynolds. Szkopuł w tym, że Amber czasami kłamie, więc nie zupełnie wiadomo, ile z tego, co mówi, jest prawdą, a ile wyłącznie wytworem jej wyobraźni...

Amber Reynolds, główna bohaterka powieści „Czasami kłamię”, rozpoczyna swoją opowieść w dość osobliwy, zaskakujący sposób. Kobieta dokonuje bowiem przed czytelnikami krótkiej, ale bardzo nietypowej autoprezentacji. Oprócz podania imienia i nazwiska bohaterka zaznacza, że odbiorcy jej historii powinni wiedzieć o trzech rzeczach. Pierwszą z nich jest fakt, że Amber Reynolds leży w śpiączce. Drugą – zdaniem bohaterki, jej mąż przestał ją kochać. Mimo że dwa pierwsze wyznania już same w sobie czynią z Amber Reynolds dość nietuzinkową postać, dopiero trzecia i ostatnia informacja naprawdę może zbić z tropu. Kobieta przyznaje bowiem się do tego, że czasami kłamie. Jest to istotny fakt dla czytelników, którzy od tej pory nie mogą być pewni niczego, co przeczytają w tej książce. Z każdą kolejną stroną powieści coraz łatwiej daje się także zauważyć trudny charakter bohaterki, która jawi się jako osoba dość bezwzględna, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

„Czasami kłamię” to intrygująca powieść, jakiej jeszcze nie było. Alice Feeney w mistrzowski sposób zwodzi swoich czytelników, podsuwając im wiele tropów, by następnie przewrotnie podważyć ich sens. „Czasami kłamię” to opowieść o manipulacji, o skrywanych bardzo głęboko sekretach oraz o życiu misternie konstruowanym z kłamstw – wszystko po to, by prawda nie wyszła na jaw.

Alice Feeney to dziennikarka i pisarka mieszkająca w hrabstwie Surrey, położonym w południowo-wschodniej części Anglii. Autorka jest związana ze stacją BBC i może poszczycić się już ponad piętnastoletnim doświadczeniem zawodowym. Na co dzień Alice Feeney pracuje jako redaktorka wiadomości, producentka artystyczna i rozrywkowa, a także producentka programu informacyjnego One O’Clock News. „Czasami kłamię” to jej debiut powieściowy, który odniósł już duży sukces. Powieść została przetłumaczona na wiele języków i wydana w wielu krajach na całym świecie, ciesząc się w nich statusem bestsellera.

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Czasami kłamię" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.