Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach (Okładka twarda)

Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach

Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach (Okładka twarda)

Oferta specjalna -35%
Kup na prezent
Książka pod tytułem „Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach” prezentuje zupełnie nowe spojrzenie na polską historię, jakiego jeszcze nie było. Okres panowania dynastii Jagiellonów w Polsce do dziś budzi ogromne zainteresowanie, zwłaszcza dlatego, że zapisał się on w dziejach jako czas obfitujący w sukcesy polityczno-militarne. Nic dziwnego zatem, że następcy Piastów i Andegawenów stali się wdzięcznym tematem literatury historycznej.

O królach należących do dynastii Jagiellonów, ich zamkach, a także o prowadzonych przez nich wojnach i polityce, powstało już wiele książek. Nie ulega wątpliwości, że przez wiele lat autorzy ukazywali ten wycinek historii głównie jako zdominowany przez mężczyzn, a damska perspektywa została przez nich zepchnięta na margines. Wreszcie jednak na rynku ukazuje się coraz więcej publikacji, w których na tapet wzięte zostają nie mniej interesujące sylwetki niewiast – królowych, księżniczek, ale także kobiet wywodzących się z pospólstwa. Jedną z doskonałych propozycji wypełniających tę lukę jest książka autorstwa Anny Brzezińskiej zatytułowana „Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach”. Uznana pisarka i historyczka odsłania nieznaną historię kobiet, które zza kulis kształtowały bieg dziejów.

Na początku lektury czytelnicy poznają chłopkę Reginę, która zostaje przyjęta na służbę pod dach bogatego wdowca, mistrza słodownika Bartłomieja. Początkowo zakres obowiązków nie wzbudza w bohaterce żadnych podejrzeń, jednak dość szybko Bartłomiej odsłania swoje prawdziwe zamiary i oczekiwania wobec kobiety, które nie ograniczają się wyłącznie do pomocy w kuchni. Kiedy Regina zachodzi w ciążę, ogarnia ją przerażenie. Macierzyńskie uczucia nie biorą góry nawet po przyjściu na świat dziewczynki, Dosi, która, ku rozpaczy Reginy, rodzi się karlicą. Ponieważ jednak los bywa przekorny i nierzadko kieruje nim przypadek, to właśnie córka bohaterki trafia na dwór królewski Zygmunta Starego. Mała dziewczynka szybko zyskuje sympatię córek i pasierbic królowej Bony, choć zażyłość z rodziną królewską nie gwarantuje jej łatwego życia. Dosia, bacznie obserwując dworskie życie, dochodzi bowiem do wniosku, że jest ono przesiąknięte intrygami i spiskami, których ofiarą może paść każdy.

Oczami Dosi, spacerującej po krużgankach i obserwującej wytworne królewskie uczty i bale, lecz również będącej naocznym świadkiem dworskich intryg, czytelnicy poznają codzienność królewskiego świata, a zwłaszcza życie jagiellońskich królewien, tj. Jadwigi, Izabeli, Zofii, Anny i Katarzyny. Książka prezentuje nieznane fakty odnośnie do ich perypetii, życiowych wzlotów i upadków. Ponadto autorka publikacji stworzyła także fascynujące tło dla losów swoich głównych bohaterów, na które składają się dalszoplanowe postacie, pochodzące z różnych warstw i grup społecznych. Ukazaną w książce panoramę szesnastowiecznego społeczeństwa w Polsce obok szlachetnie urodzonych tworzą również rzemieślnicy, biedni i zamożni mieszczanie, kupcy, służący, przedstawiciele szeroko pojętej inteligencji, żebracy i inni.

Anna Brzezińska tworzy opowieść odartą ze splendoru sukcesów militarnych i politycznych czy aury wspaniałości, jaka zwykle towarzyszy ukazywaniu arystokratów w książkach bądź filmach. Autorka skupia się na rzeczywistości – zwyczajnej, choć tak interesującej oraz zbyt często pomijanej, pomimo że stanowi bezcenne źródło wiedzy historycznej. Lektura książki znanej polskiej historyk przypomina frapującą powieść, którą pochłania się jednym tchem bez odczucia, że obcuje się z literaturą popularnonaukową. Nie oznacza to jednak, że pisarka kosztem prawdy historycznej uatrakcyjniła treści swojej publikacji. Wydawnictwo zostało przygotowane z ogromną starannością i dbałością o szczegóły oraz w oparciu o szeroką wiedzę Anny Brzezińskiej, która wykazała się błyskotliwym, pisarskim zacięciem.

Anna Brzezińska to ciesząca się uznaniem polska pisarka i historyk, której twórczość trzykrotnie zapewniła jej prestiżową Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Autorka regularnie współpracuje z „Polityką” i „Wysokimi Obcasami Extra”.

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.