BYC ALBO MIEC / POD WIATR (CD)

BYC ALBO MIEC / POD WIATR
 • To kolejne dwie płyty Dżemu, które zostaną wydane w serii „2 CD w cenie 1 CD”

  Być albo mieć

  Wiosna 2000 to był dla Dżemu czas wyjątkowy. Jedyny występ na festiwalu opolskim, jedyny udział w telewizyjnej „Szansie na sukces”, nagranie jedynej piosenki specjalnie do filmu („To ja, złodziej”). A przede wszystkim nagranie całej płyty z premierowym repertuarem…

  Czy to nawał zajęć, czy niepełne zaangażowanie w sesję Pawła Bergera i Jerzego Styczyńskiego, czy nadciągające rozstanie z Jackiem Dewódzkim – coś spowodowało, że „Być albo mieć” ma gorszą opinię od innych albumów z tym wokalistą. Część słuchaczy nie zaakceptowała dominacji krótkich, lżejszych form, a przede wszystkim wykorzystania minisekcji dętej i chórku żeńskiego. Ale przecież nie zawsze musi być tak samo. No i trudno oprzeć się kołysaniu przez piosenkę tytułową, trudno nie podziwiać funkowej odwagi w „Za plecami”. A są tacy, którzy na listę wyróżniających się piosenek wpisują „To ja, złodziej” – utwór dołączony dopiero do drugiego wydania albumu. I do trzeciego, czyli niniejszego, też.

  Jan Skaradziński

  Pod wiatr

  Dopiero trzy lata po śmierci Ryszarda Riedla Dżem poczuł się na tyle pewnie, że spróbował wrócić w te rejony, w których gościł ze swoim pierwszym wokalistą. Tak przynajmniej wtedy, w roku 1997, reklamowano płytę „Pod wiatr”. Czy słusznie?... Wprawdzie „Jeden zwyczajny dzień”, „Alex” i „Miliony srebrnych łez” mają długą formę i ponurą treść rzeczywiście kojarzącą się z dawną epoką, ale stylistycznie zespół bywa też tam, gdzie z Riedlem nie bywał – w „Tylko dla wybranych” w okolicach Status Quo, a w „W pułapce” w… zamierzchłych czasach swojskiego big beatu. Jednak ten album to dla szerokiej publiczności przede wszystkim długo otwierające koncerty Dżemu boogie „To tylko dwa piwa”, a dla smakoszy trzyczęściowy instrumental liryczny „Słoneczny dzionek w Pewli Wielkiej”. W sumie więc mieszanka, w której znajdą coś dla siebie – i to łatwiej niż na innych płytach z Jackiem Dewódzkim – fani tak starego, jak i nowego (wtedy) Dżemu.

  Jan Skaradziński
 • Nośnik CD 1, Strona 1
  1. Być albo mieć
  2. Krewny Judasza
  3. Kruka głos
  4. Chcę Ci coś powiedzieć
  5. Chociaż raz, jeden raz
  6. Niebo na wyciągnięcie ręki
  7. Za plecami
  8. Popiołu smak
  9. Ukryj mnie
  10. Zakładnik
  11. Geronimo
  12. Na swoim brzegu
  13. To ja, złodziej (bonus track)


  Nośnik CD 2, Strona 1
  1. To tylko dwa piwa
  2. Miliony srebrnych łez
  3. Alex
  4. Tylko dla wybranych
  5. W pułapce
  6. Słoneczny dzionek w Pewli Wielkiej
  7. Jak w dominie
  8. Gonić ciebie
  9. Bym zobaczyć mógł
  10. Jeden zwyczajny dzień

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"BYC ALBO MIEC / POD WIATR" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.