Boso, ale w ostrogach (Okładka twarda)

Boso, ale w ostrogach

Boso, ale w ostrogach (Okładka twarda)

Oferta specjalna -35%
Kup na prezent
Wiele lat po oficjalnej premierze wydawnictwo Prószyński Media publikuje nową wersję książki „Boso, ale w ostrogach”. Druga część autobiograficznej trylogii pisarza i pieśniarza Stanisława Grzesiuka po raz pierwszy została wydana w 1959 roku, jednak tym raz na rynku opublikowano ją bez skreśleń i cenzury.

Warszawski bard opisuje w niej swoje dzieciństwo oraz okres dorastania, który przypadł na okres schyłku dwudziestolecia międzywojennego. Wraz z nim zwiedzamy liczne zakamarki przedwojennej stolicy, od tętniących życiem ulic po ciemne bramy i piwnice biednego Czerniakowa, dowiadując się, co ukształtowało charakter i osobowość legendarnego artysty.

Młodzieńcze przygody Stanisława Grzesiuka są głównym tematem jego autobiograficznej powieści. Autor w charakterystyczny dla siebie sposób, z humorem i rozbrajającą szczerością, opowiada o potańcówkach, bójkach, zabawach, a także problemach, które spotykały go przed laty. Specyficzne słownictwo oraz gwara, którą się posługuje, tworzą niepowtarzalny klimat ówczesnej Warszawy. Barwne i szczegółowe opisy stolicy sprawiają, że czytelnicy bez reszty zanurzają się w klimat tamtych czasów. Opisy obyczajów, tradycji i przestrzegania zasad kodeksu honorowego, którymi kierował się Grzesiuk, zostały okraszone jego zabawnymi komentarzami i refleksjami.

Autor wspomina, jak udało mu się przetrwać w trudnych warunkach, panujących w ubogiej dzielnicy, w kim podkochiwał się jako młody chłopiec, co sprawiło, że uzyskał miano cwaniaczka, a także wyjaśnia, jakie było wówczas znaczenie hasła „boso, ale w ostrogach”.

Stanisław Grzesiuk podjął kilka prób dopuszczenia do druku swojej autobiograficznej powieści. Pierwsze wydanie książki na kilka miesięcy wstrzymała cenzura PRL. Okrojona wersja „Boso, ale w ostrogach” trafiła jednak do księgarń lipcu 1959 roku i podobnie jak poprzednia część – „Pięć lat kacetu” – została natychmiast wykupiona. Po latach tekst książki porównano z zachowanym rękopisem. W opublikowanej w 2018 roku nowej wersji pojawiły się fragmenty usunięte przez cenzurę oraz pierwszego wydawcę. Wzbogacono je również o fragmenty recenzji.

Stanisław Grzesiuk był pisarzem i pieśniarzem, piewcą warszawskiego folkloru, zwanym bardem z Czerniakowa. Był autorem trylogii autobiograficznej, w której skład wchodzą: „Pięć lat kacetu”, „Boso, ale w ostrogach” oraz „Na marginesie życia”. Ponadto wsławił się jako twórca licznych utworów muzycznych, będących nietypowym opisem przedwojennej i powojennej Warszawy, m.in. „Nie masz cwaniaka nad warszawiaka”, „Bal na Gnojnej”, „Antek” czy „Czarna Mańka”. Uznawany jest, obok Stefana „Wiecha” Wiecheckiego, za jednego z najbardziej zasłużonych popularyzatorów kultury warszawskiej ulicy.

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Boso, ale w ostrogach" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.