Baskijski diabeł (Okładka miękka)

Baskijski diabeł

Baskijski diabeł (Okładka miękka)

Oferta specjalna -32%

Chcesz kupić ten produkt, bo:

  • dzięki doskonałemu wstępowi poznasz historię Zygmunta Haupta i specyfikę jego prozy
  • lubisz opowiadania pełne filozofii i symboliki
  • to doskonały zbiór opowiadań niesłusznie "zapomnianego" pisarza
Kup na prezent

Zygmunt Haupt to jeden z „wielkich nieodkrytych” polskich pisarzy XX wieku.

 

Styl Haupta jest natychmiast rozpoznawalny: rządzi nim wędrówka skojarzeń, kontrapunkt nastrojów i perspektyw widzenia świata. Pisarz opowiada o własnym dzieciństwie widzianym z perspektywy dorosłości – i zdarzeniach wieku dojrzałego, w których umie zachować bezpośredniość i świeżość postrzegania dziecka; kreśli portrety przyjaciół i członków rodziny, ale też ludzi spotkanych przypadkowo.

 

Opowiada o zwyczajach małych społeczności wołyńskich: polskich i ukraińskich chłopów, Żydów, małomiasteczkowej inteligencji, właścicieli ziemskich i żołnierzy, przywołuje widziane malarskim okiem obrazy natury i kreślone w świetnym, perspektywicznym skrócie scenki rodzajowe, ale przede wszystkim zatrzymuje wzrok na postaciach, które go intrygują i poruszają – na ludziach zakochanych, walczących, ludziach u początku i u kresu życia.

 

Wbrew zatem pozornej nieistotności tego, co w tych opowieściach pokazane, Haupta – erudytę i filozofa – interesują tematy najpoważniejsze, zaduma nad egzystencją człowieka: próbuje narysować kształt ludzkiego życia, splot różnych losów, wpatruje się w ich niejasną symbolikę, poszukując sensu.


prof. Jerzy Jarzębski

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Baskijski diabeł" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.