Bajki i przypowieści (MP3)

Bajki i przypowieści
Audiobook „Bajki i przypowieści” przedstawia zbiór niezwykle ważnych, choć często pomijanych utworów autora. Piękne, mądre, niosące w sobie chrześcijańską tradycję bajki i przypowieści stanowią jednocześnie pytanie i odpowiedź na najważniejsze kwestie dotyczące ludzkiego życia. Jego kruchość, ulotność, znaczenie wobec bezmiaru świata i Boga – oto najczęściej poruszane tematy w tym zbiorze Krasickiego.

Nagranie prezentuje utwory mistrzowskie, których walory artystyczne są nie do podważenia. Słuchając jednak nie można oprzeć się wrażeniu, że mimo tego, jak trudne tematy zostały w nich poruszone, są niezwykle przystępne w odbiorze. Zrozumiałe i – co ważne – zrozumiałe nawet dziś, ponad dwieście lat po pierwszym wydaniu.

Posłuchamy zatem głęboko filozoficznych, krótkich utworów Ignacego Krasickiego, które stanowią wspaniały przykład dorobku literackiego autora oraz są charakterystyczne dla epoki oświecenia i niniejszego gatunku.

Bajki, dziś traktowane jako utwory dla dzieci, niosą w sobie uniwersalne prawdy, które dobrze jest usłyszeć nawet w późnym wieku. Szczególnie, jeśli przygotowane zostały i wydane w przystępnej formie audiobooka z niezwykłą dbałością o jakość i poziom artystyczny.

Ignacy Krasicki (ur. 3 lutego 1735 w Dubiecku, zm. 14 marca 1801 w Berlinie), biskup warmiński od 1767, arcybiskup gnieźnieński od 1795, ksiąŜę sambijski, hrabia Świętego Cesarstwa Rzymskiego, prezydent Trybunału Koronnego w Lublinie w 1765, poeta, prozaik i publicysta. Z racji pełnionej funkcji zasiadał w Senacie Rzeczypospolitej. Jeden z głównych przedstawicieli polskiego oświecenia. Nazywany "księciem poetów polskich". Tworzył głównie bajki, satyry i poematy heroikomiczne. Redaktor naczelny i współwydawca „Monitora”, autor pierwszej polskiej powieści („Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki”).

Dzieło najbardziej reprezentatywne dla polskiego Oświecenia. Powstały w latach 1776-78, a wydane zostały w roku 1779 r. Zakotwiczone w europejskiej tradycji gatunku są niedoścignione w swym artystycznym pięknie. Bajki Krasickiego to arcydzieła obserwatorstwa moralnego i upoetycznionej psychologii i charakterologii; prezentują również pewną koncepcję życia i pogląd na świat. Ogólny sens bajek ma charakter tradycyjnie chrześcijański, uwydatnia nieskuteczność wiedzy i filozofii wobec trudności praktycznych i przeciwności losu. Utwory te nie dają wzorów cnót ani ideałów ofiarności czy wyrzeczeń, ukazują świat taki jaki być nie powinien, ale często jest. Jest to świat bez złudzeń, nie znający miłosierdzia, w którym trudno liczyć na kogokolwiek i cokolwiek poza własną energią, rozwagą i pomysłowością. Gdyby nie humor i dowcip ton większości utworów przedstawiałby smętny dramat natury ludzkiej. Mistrzostwo pióra Krasickiego niezwykle trudną tematykę poruszyło w utworach lekkich i łatwych w odbiorze.

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Bajki i przypowieści" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.