Aleksandria 1365 (Okładka miękka)

Aleksandria 1365

Aleksandria 1365 (Okładka miękka)

Oferta specjalna -32%

Chcesz kupić ten produkt, bo:

  • to szanowna seria książek o bitwach historycznych
  • zawiera mnóstwo ciekawostek z pola bitwy
  • pozycja obowiązkowa dla miłośników bitew i wojen historycznych
Wyprawa aleksandryjska króla Cypru Piotra I z Lusignan, podjęta przez niego w 1365 roku i poprzedzona kilkuletnimi przygotowaniami, jest przez historyków zaliczana do późnych wypraw krzyżowych, które, podobnie jak zdobycie Smyrny, bałkańska ekspedycja księcia Sabaudii Amadeusza VI, oblężenie Al-Mahdiji czy Nicopolis, odbyły się już po upadku Królestwa Jerozolimskiego.

Wyprawa aleksandryjska jest puentą kilkunastoletniej dominacji Cypryjczyków we wschodniej części Morza Śródziemnego. Po upadku Królestwa Jerozolimskiego w 1291 roku, Cypr, obok słabnącej z roku na rok maleńkiej Armenii Cylicyjskiej, przejął rolę najdalej wysuniętego bastionu chrześcijaństwa na Wschodzie.

Piotr I z Lusignan (1359-1369) stał się nie tylko najbardziej znanym i wyrazistym członkiem swojej dynastii, ale także jedną z bardziej spektakularnych postaci późnego średniowiecza. Jego starania doprowadziły do wyprawy krzyżowej, zwanej aleksandryjską, dzięki której w październiku 1365 roku został zdobyty egipski port i miasto Aleksandria.

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"Aleksandria 1365" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.