35.URODZINY (DVD)

35.URODZINY

35.URODZINY (DVD)

DŻEM

DŻEM

Chcesz kupić ten produkt, bo:

 • lubisz kawałki polskiego zespołu Dżem
 • otrzymasz dwie koncertowe płyty DVD
 • z okazji 35 urodzin Dżem zagrał koncert w Chorzowie

Kup na prezent
 • Dotąd Dżem fetował koncertowo głównie najbardziej okrągłe jubileusze. 10-lecie w 1989 roku w Spodku, 20-lecie w 2000 (czyli z lekkim przesunięciem) na festiwalu w Opolu (a dzięki transmisji telewizyjnej przed całą Polską), wreszcie 30-lecie w 2009 ponownie w „swoim” Spodku. Nie było obchodów 5-lecia, 15-lecia, ani nawet ćwierćwiecza. Ale im więcej świeczek na torcie, tym jubileusz bardziej szacowny i mocniej domaga się celebracji, więc zespół postanowił uczcić swe tym razem 35-lecie na Polach Marsowych w Chorzowie. I to uczcić z przytupem. W każdym sensie – długości, repertuaru, osób na scenie i przed sceną. Oraz oczywiście rejestracji na DVD.

  Długość koncertu znowu - patrz 30-lecie - ociera się o księgę rekordów Guinnessa. Dżem niczym przodownicy pracy kapitalistycznej! Ale jubilaci nie grają tu sami. Nawet podczas sesji „Akustycznie” przed dwiema dekadami nie zaprosili do współpracy aż tylu muzyków. W tym zagranicznych. Chrisa Duarte rekomenduje współpraca z Claptonem i BB Kingiem; Coco Montoyę współpraca z Mayallem (jako następne wielkie odkrycie po Claptonie i Stonesie Taylorze), a także admiracja… Ryszarda Riedla, bo był jednym z gitarowych faworytów wokalisty. Oprócz gitarzystów mamy skrzypka Jana Gałacha, z którym współpraca Dżemu jest świeżej daty, oraz tych, którzy współpracowali z zespołem w różnych latach – Andrzeja Marko z big bandem, aranżera i dyrygenta operowo-symfonicznego, oraz Partyzanta. A jego fanom zespołu przedstawiać wręcz nie wypada, bo wystarczą hasła „akordeon” i „Autsajder”.

  Ale przecież „Autsajder” ma dwa oblicza. To z radia, teledysku i setek koncertów, oraz drugie, żartobliwe i ludyczne, dotąd znane tylko z płyty „Akustycznie – suplement”. Właśnie ono wykonane w Chorzowie z Partyzantem tudzież orkiestrą górniczą – dla podkreślenia, z jakiej to ziemi Dżem się wywodzi – może uchodzić za symbol wyjątkowości programu koncertu urodzinowego. A program stoi na dwóch płytach. Na „Muzie” – bo to przecież ostatni album z premierowym materiałem, a taki zawsze ma u Dżemu specjalne prawa; i na „Autsajderze” – bo spośród albumów z Riedlem jest najmniej ograny. To dlatego z obu płyt muzycy sięgają głównie po mniej wizytówkowe utwory, jak „Bujam się” czy „To wszystko co mam” oraz „Noc i rytm” czy „Płyń mój bluesie, płyń”. W ogóle koncert 35-lecia jest nafaszerowany rarytasami. Najprawdziwszy rarytas to „Uwierz Mirando” – porzucony utwór z czasów pierwszego wokalisty. Zwraca uwagę obecność dotąd mającego słabe odbicie w fonografii, a teraz niekrótkiego rozdziału pod tytułem „Maciek śpiewa Jacka”. Jego jedna trzecia pt. „Zapal świeczkę” stwarza ze „Skazanym na bluesa” możliwość nostalgicznego przypomnienia osób przez trzydzieści pięć lat związanych z Dżemem, które odeszły – oprócz Riedla i Bergera („Skazany”) także wielu innych („Zapal”). No i oczywiście mamy evergreeny w postaci „Whisky”, „Cegły”, „Wehikułu”, „Snu o Victorii” i „Do kołyski”. Musimy mieć, bo one nigdy się nie nudzą. Co zespół jeszcze wymyśli na 40-lecie?!

  Sto lat, Dżemie!

  JAN SKARADZIŃSKI
 • DV 1

  1. WEHIKUŁ CZASU - TO BYŁBY CUD
  2. BYĆ ALBO MIEĆ
  3. DO PRZODU
  4. CZŁOWIEKU CO SIĘ Z TOBĄ DZIEJE
  5. CAŁA W TRAWIE
  6. PARTYZANT
  7. PROKURATOR I JA
  8. ZAPAL ŚWIECZKĘ
  9. ZA TO, ŻE ŻYJE
  10. UWIERZ MIRANDO
  11. DO KOŁYSKI
  12. BUJAM SIĘ
  13. OSTATNIE WIDZENIE
  14. NOC I RYTM
  15. SKAZANY NA BLUESA
  16. NIE PATRZ TAK NA MNIE


  DV 2

  1. TO WSZYSTKO CO MAM
  2. TO TYLKO DWA PIWA
  3. PŁYŃ MÓJ BLUESIE, PŁYŃ
  4. ANI DUŻO, ANI MAŁO
  5. DIABELSKI ŻART
  6. SEN O VICTORII
  7. LIST DO M.
  8. OH, SŁODKA
  9. NIEWINNI I JA - CZ. I i II
  10. HARLEY MÓJ
  11. CZERWONY JAK CEGŁA
  12. AUTSAJDER
  13. WHISKY

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"35.URODZINY" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.