35.URODZINY (2DVD+4CD) (DVD + CD)

35.URODZINY (2DVD+4CD)

35.URODZINY (2DVD+4CD) (DVD + CD)

DŻEM

DŻEM

Chcesz kupić ten produkt, bo:

 • lubisz kawałki polskiego zespołu Dżem
 • otrzymasz pakiet: dwie koncertowe płyty DVD i cztery płyty CD
 • z okazji 35 urodzin Dżem zagrał koncert w Chorzowie

Kup na prezent
 • Dotąd Dżem fetował koncertowo głównie najbardziej okrągłe jubileusze. 10-lecie w 1989 roku w Spodku, 20-lecie w 2000 (czyli z lekkim przesunięciem) na festiwalu w Opolu (a dzięki transmisji telewizyjnej przed całą Polską), wreszcie 30-lecie w 2009 ponownie w „swoim” Spodku. Nie było obchodów 5-lecia, 15-lecia, ani nawet ćwierćwiecza. Ale im więcej świeczek na torcie, tym jubileusz bardziej szacowny i mocniej domaga się celebracji, więc zespół postanowił uczcić swe tym razem 35-lecie na Polach Marsowych w Chorzowie. I to uczcić z przytupem. W każdym sensie – długości, repertuaru, osób na scenie i przed sceną. Oraz oczywiście rejestracji na DVD.

  Długość koncertu znowu - patrz 30-lecie - ociera się o księgę rekordów Guinnessa. Dżem niczym przodownicy pracy kapitalistycznej! Ale jubilaci nie grają tu sami. Nawet podczas sesji „Akustycznie” przed dwiema dekadami nie zaprosili do współpracy aż tylu muzyków. W tym zagranicznych. Chrisa Duarte rekomenduje współpraca z Claptonem i BB Kingiem; Coco Montoyę współpraca z Mayallem (jako następne wielkie odkrycie po Claptonie i Stonesie Taylorze), a także admiracja… Ryszarda Riedla, bo był jednym z gitarowych faworytów wokalisty. Oprócz gitarzystów mamy skrzypka Jana Gałacha, z którym współpraca Dżemu jest świeżej daty, oraz tych, którzy współpracowali z zespołem w różnych latach – Andrzeja Marko z big bandem, aranżera i dyrygenta operowo-symfonicznego, oraz Partyzanta. A jego fanom zespołu przedstawiać wręcz nie wypada, bo wystarczą hasła „akordeon” i „Autsajder”.

  Ale przecież „Autsajder” ma dwa oblicza. To z radia, teledysku i setek koncertów, oraz drugie, żartobliwe i ludyczne, dotąd znane tylko z płyty „Akustycznie – suplement”. Właśnie ono wykonane w Chorzowie z Partyzantem tudzież orkiestrą górniczą – dla podkreślenia, z jakiej to ziemi Dżem się wywodzi – może uchodzić za symbol wyjątkowości programu koncertu urodzinowego. A program stoi na dwóch płytach. Na „Muzie” – bo to przecież ostatni album z premierowym materiałem, a taki zawsze ma u Dżemu specjalne prawa; i na „Autsajderze” – bo spośród albumów z Riedlem jest najmniej ograny. To dlatego z obu płyt muzycy sięgają głównie po mniej wizytówkowe utwory, jak „Bujam się” czy „To wszystko co mam” oraz „Noc i rytm” czy „Płyń mój bluesie, płyń”. W ogóle koncert 35-lecia jest nafaszerowany rarytasami. Najprawdziwszy rarytas to „Uwierz Mirando” – porzucony utwór z czasów pierwszego wokalisty. Zwraca uwagę obecność dotąd mającego słabe odbicie w fonografii, a teraz niekrótkiego rozdziału pod tytułem „Maciek śpiewa Jacka”. Jego jedna trzecia pt. „Zapal świeczkę” stwarza ze „Skazanym na bluesa” możliwość nostalgicznego przypomnienia osób przez trzydzieści pięć lat związanych z Dżemem, które odeszły – oprócz Riedla i Bergera („Skazany”) także wielu innych („Zapal”). No i oczywiście mamy evergreeny w postaci „Whisky”, „Cegły”, „Wehikułu”, „Snu o Victorii” i „Do kołyski”. Musimy mieć, bo one nigdy się nie nudzą. Co zespół jeszcze wymyśli na 40-lecie?!

  Sto lat, Dżemie!

  JAN SKARADZIŃSKI
 • CD 1
  1. WEHIKUŁ CZASU - TO BYŁBY CUD
  2. BYĆ ALBO MIEĆ
  3. DO PRZODU
  4. CZŁOWIEKU CO SIĘ Z TOBĄ DZIEJE
  5. CAŁA W TRAWIE
  6. PARTYZANT
  7. PROKURATOR I JA


  CD 2
  1. ZAPAL ŚWIECZKĘ
  2. ZA TO, ŻE ŻYJE
  3. UWIERZ MIRANDO
  4. DO KOŁYSKI
  5. BUJAM SIĘ
  6. OSTATNIE WIDZENIE
  7. NOC I RYTM


  CD 3
  1. SKAZANY NA BLUESA
  2. NIE PATRZ TAK NA MNIE
  3. TO WSZYSTKO CO MAM
  4. TO TYLKO DWA PIWA
  5. PŁYŃ MÓJ BLUESIE, PŁYŃ
  6. ANI DUŻO, ANI MAŁO
  7. DIABELSKI ŻART


  CD 4
  1. SEN O VICTORII
  2. LIST DO M.
  3. OH, SŁODKA
  4. NIEWINNI I JA - CZ. I i II
  5. HARLEY MÓJ
  6. CZERWONY JAK CEGŁA
  7. AUTSAJDER
  8. WHISKY


  DVD 1

  1. WEHIKUŁ CZASU - TO BYŁBY CUD
  2. BYĆ ALBO MIEĆ
  3. DO PRZODU
  4. CZŁOWIEKU CO SIĘ Z TOBĄ DZIEJE
  5. CAŁA W TRAWIE
  6. PARTYZANT
  7. PROKURATOR I JA
  8. ZAPAL ŚWIECZKĘ
  9. ZA TO, ŻE ŻYJE
  10. UWIERZ MIRANDO
  11. DO KOŁYSKI
  12. BUJAM SIĘ
  13. OSTATNIE WIDZENIE
  14. NOC I RYTM
  15. SKAZANY NA BLUESA
  16. NIE PATRZ TAK NA MNIE


  DVD 2

  1. TO WSZYSTKO CO MAM
  2. TO TYLKO DWA PIWA
  3. PŁYŃ MÓJ BLUESIE, PŁYŃ
  4. ANI DUŻO, ANI MAŁO
  5. DIABELSKI ŻART
  6. SEN O VICTORII
  7. LIST DO M.
  8. OH, SŁODKA
  9. NIEWINNI I JA - CZ. I i II
  10. HARLEY MÓJ
  11. CZERWONY JAK CEGŁA
  12. AUTSAJDER
  13. WHISKY

OCEŃ JAKO PIERWSZY!

"35.URODZINY (2DVD+4CD)" wciąż czeka na pierwszą opinię.
Napisz co sądzisz o tym produkcie.